PESD2IVN24-UX
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 24V 42V SOT323
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PESD2IVN24-UX PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):25.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, CAN
Capacitance @ Frequency:14pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)