SMF70AHRVG
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE, TVS, UNIDIRECTIONAL, 200W
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMF70AHRVG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V
Voltage - Breakdown (Min):77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.55A
Power - Peak Pulse:200W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)