STRVS185X02E
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 128V 185V DO15
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
STRVS185X02E PDF
Type Description
Series:STRVS
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):128V
Voltage - Breakdown (Min):143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:185V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:MOSFET Protection
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)