TPSMC78A-VR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 78V UNI 126VC D0-214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TPSMC78A-VR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMC-VR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):78V
Voltage - Breakdown (Min):86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.9A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)