SMBJ28CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 28V 45.4V SMB
DataSheet
SMBJ28CATR PDF
Type Description
Series:SMBJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.2A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)