1SMB58CAT3G
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
DataSheet
1SMB58CAT3G PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58V
Voltage - Breakdown (Min):64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.4A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:155pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)