CD214B-T18CALF
Description
TVS DIODE 18V 29.2V SMB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
CD214B-T18CALF PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20.5A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)