TPSMC15CA-VR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V BI 24.4VC D0-214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TPSMC15CA-VR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMC-VR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):61.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)