1SMB26AT3
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
DataSheet
1SMB26AT3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.2A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:630pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)