SMA4F100AY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE 400 W 100 V TVS IN SM
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMA4F100AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMA4F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.5A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)