CDSOD323-T24LC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 24V 56V SOD323
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
CDSOD323-T24LC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:56V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:250W
Power Line Protection:No
Applications:HDMI, USB OTG
Capacitance @ Frequency:1pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)