ESDLC12VD3B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 28.6V SOD323
DataSheet
ESDLC12VD3B-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:350W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:3pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)