SMCJ140C
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 140V 250.6V DO-214AB (
DataSheet
SMCJ140C PDF
Type Description
Series:SMCJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):140V
Voltage - Breakdown (Min):155.68V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:250.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.99A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C