SMB10J40AHR5G
Description
TVS DIODE 40V 64.5V DO214AA
DataSheet
SMB10J40AHR5G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB10J
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.5A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)