20KPA144A
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 144V 232V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
20KPA144A PDF
Type Description
Series:20KPA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):144V
Voltage - Breakdown (Min):160.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:232V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):87.1A
Power - Peak Pulse:20000W (20kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)