D12V0H1U2WS-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 24V SOD323
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
D12V0H1U2WS-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:180pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)