1.5KE91CA R0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 77.8V 125V DO201
DataSheet
1.5KE91CA R0G PDF
Type Description
Series:1.5KE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):77.8V
Voltage - Breakdown (Min):86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)