SMCJ15CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 32.5V SMC
DataSheet
SMCJ15CA-TR PDF
Type Description
Series:SMCJ, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):308A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)