SM15T82AY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 70V 146V SMC
DataSheet
SM15T82AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V
Voltage - Breakdown (Min):77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):69A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)