SMDJ33CA-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 33V 53.3V DO214AB
DataSheet
SMDJ33CA-HR PDF
Type Description
Series:SMDJ-HR
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):56.3A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)