SMA6F12AY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE POWER-RAIL TVS PROTEC
DataSheet
SMA6F12AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMA6F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):31A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)