SMBJE160CA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 160V 259VC 600W SMBJ
DataSheet
SMBJE160CA PDF
Type Description
Series:SMBJE
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.3A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)