
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 36V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 40V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 58.1V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 10.3A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMBJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3200 |
Current price of SMBJ36AHE3/5B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 14V 23.2V DO215AA
TVS DIODE 85V 137V DO214AC
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AA
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AA
CRYSTAL 24.5760MHZ 8PF SMD
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP