5.0SMCJ13ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13V 21.5V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
5.0SMCJ13ATR PDF
Type Description
Series:5.0SMCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):233A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)