S8ULC36-2TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
PD 500W, VWM 36V, CJ 3PF,PACKAGE
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
S8ULC36-2TR PDF
Type Description
Series:S8ULC36-2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:2
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:Yes
Applications:Ethernet, USB
Capacitance @ Frequency:3pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)