SLD10U-017
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 10V 17V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SLD10U-017 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SLD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10V
Voltage - Breakdown (Min):11.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):300A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)