MA1.5KE12A
Description
TVS DIODE 10.22V 16.7V DO204AR
DataSheet
MA1.5KE12A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10.22V
Voltage - Breakdown (Min):11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):90A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)