3.0SMI28ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESS
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
3.0SMI28ATR PDF
Type Description
Series:3.0SMI
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):66.1A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)