
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, P6KE |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 376V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 418V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 602V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 1.04A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AC (DO-15) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P6KE440CAHA0G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 154V 258.3V DO201
TVS DIODE DO214AA
TVS DIODE 400W 85V 137V BI SMA
TVS DIODE 120V 193V CASE 5A
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 12V 20W
TVS DIODE 376V 602V DO204AC