1.5KE15ARL
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12.8V 27.2V DO201
DataSheet
1.5KE15ARL PDF
Type Description
Series:1.5KE, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12.8V
Voltage - Breakdown (Min):14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):368A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:5000pF @ 1MHz