
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 20KPA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 68V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 71.82V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 115.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 183.6A |
| Power - Peak Pulse: | 20000W (20kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 20KPA68C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 214V 344V DO214AA
TVS DIODE 256V 414V DO204AL
TVS DIODE 70.1V 113V DO204AL
CAP CER 1206 220PF 25V ULTRA STA
OSC XO 23MHZ 3.3V HCMOS
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
TVS DIODE 68V 115.5V P600