
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 6.05V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 6.75V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 11.7V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 34.2A |
| Power - Peak Pulse: | 400W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AL (DO-41) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P4KE7.5CHE3/73 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 18.8V 39.3V DO15
TVS DIODE 26.8V 47.7V DO204AL
TVS DIODE 73.7V 131V 1.5KE
FIXED IND 1.2UH 574MA 490 MOHM
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
TVS DIODE 6.05V 11.7V DO204AL
DC DC CONVERTER 5V 150W