BZG04-33TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 33V 54.1V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
BZG04-33TR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, BZG04
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):37V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:54.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.5A
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:420pF @ 1MHz