SMCJ550A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS 1.5KW 550V UNI 860V UNI SMC
DataSheet
SMCJ550A PDF
Type Description
Series:SMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):647.5V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:860V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)