MASMBJ2K4.5
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 4.5V 6.6V DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MASMBJ2K4.5 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):4.5V
Voltage - Breakdown (Min):5.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:6.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:2000W (2kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)