PESD3V3S2UT/ZLR
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3.3V 20V TO236AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PESD3V3S2UT/ZLR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:2
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):5.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):18A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:330W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:207pF @ 1MHz
Operating Temperature:150°C (TJ)