1.5FMCJ20A
Description
TVS DIODE 1500W 170V UNI SMC
DataSheet
1.5FMCJ20A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)