P6KE250C-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 202V 360V DO15
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P6KE250C-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):202V
Voltage - Breakdown (Min):225V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:360V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.67A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package:DO-15
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SMB10J7.5AHM3_A/I
SMB10J7.5AHM3_A/I
TVS DIODE DO214AA
SMA5J20CAHE3_A/I
SMA5J20CAHE3_A/I
TVS DIODE 500W DO214AC
P6SMB13CAHM3_A/I
P6SMB13CAHM3_A/I
TVS DIODE DO214AA
WP7113SF6BT-P22
WP7113SF6BT-P22
5MM INFRARED LED
SL12 25002
SL12 25002
ICL 25 OHM 20% 2A 13MM
P6KE250C-G
P6KE250C-G
TVS DIODE 202V 360V DO15