
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 5 µH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 10.6 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 10mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.800" Dia x 0.360" W (20.32mm x 9.14mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PT5-800 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 120UH 390MA 770 MOHM
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM
FIXED IND 27UH 2.8A 62 MOHM SMD
TEST LEAD BANANA TO GATOR 36"
DC DC CONVERTER 5.5V 50W
FIXED IND 5UH 10.6A 10 MOHM TH
IC CLOCK GENERATOR PLL 44QFN