8.0SMDJ16A-T7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8KW 16V 5%UNI DO-214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
8.0SMDJ16A-T7 PDF
Type Description
Series:8.0SMDJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):307.7A
Power - Peak Pulse:8000W (8kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)