6KA24-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 24V 45V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
6KA24-E3/54 PDF
Type Description
Series:PAR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):90A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:6000W (6kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 185°C (TJ)