1.5SMC220
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 185V 344.4V DO214AB
DataSheet
1.5SMC220 PDF
Type Description
Series:1.5SMC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):185V
Voltage - Breakdown (Min):198V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:344.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)