P4SMA400
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 342V 575.4V DO214AC
DataSheet
P4SMA400 PDF
Type Description
Series:P4SMA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):342V
Voltage - Breakdown (Min):361V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:575.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):800mA
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)