1.5SMC15AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO214AB
DataSheet
1.5SMC15AHE3/9AT PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12.8V
Voltage - Breakdown (Min):14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):70.8A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)