
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, SLD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 60V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 68.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 96.8V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 52.7A |
| Power - Peak Pulse: | 5000W (5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SLD60U-017-B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 130V 209V DO214AC
TVS DIODE 11V 20.1V DO214AA
TVS DIODE DO214AA
TVS DIODE 60V 96.8V P600
XTAL OSC XO 9.8304MHZ CMOS SMD
TERM BLOCK 6POS 5.08MM PCB
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP