5KP100-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 179V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
5KP100-E3/73 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):27.9A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)