1.5KE43C-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 34.8V 61.9V 1.5KE
DataSheet
1.5KE43C-E3/73 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):34.8V
Voltage - Breakdown (Min):38.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:61.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):24.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)