1.5KE91CHE3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 73.7V 131V 1.5KE
DataSheet
1.5KE91CHE3/54 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):73.7V
Voltage - Breakdown (Min):81.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:131V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)