MP5KE26AE3
Description
TVS DIODE 26V 42.1V DO204AL
DataSheet
MP5KE26AE3 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.9A
Power - Peak Pulse:500W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)