XBP1012-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
VIGOR # :
Description
TVS DIODE
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
XBP1012-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:350W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:100pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)